Manipülasyon Nedir?

manipulasyon2Manipülasyon ellerle yapılan bir fizik tedavi yöntemidir.

Manipülasyon terapi hastalıklı bölgeye ellerle birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar, teknikler uygulanır.manipulasyon1

Genellikle hafif vakalarda 7-10, orta ise 10-15, ileri vakalarla 20-60 seans uygulanmaktadır.

Bu terapi masaj ile ilgisi yoktur. Türkiye'de henüz çok bilinmemektedir. Dünyada ise çok yaygın kullanılan ve bilinen bu terapi yöntemi; bel ve boyun fıtıkları, omurga kilitlenmeleri, tortikolis yani şiddetli boyun spazmları, sakroiliak sendrom denilen kalçalardaki sağrı ve leğen kemikleri arasındaki eklemlerin kilitlenmelerinde, kontraktürler de, migren ve gerilim tipi baş ağrılarında ve hatta bazı iç organ rahatsızlıklarında bile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

"Terapi kişiye özeldir" ilkesine uyan "kişiye özel terapi" konseptinin tam olarak uygulanmasıdır. Yani, her insan vücudu farklıdır, her insanın aynı teşhisteki hastalığı farklıdır. Herkesin uygulanacak terapi farklıdır.

manipulasyon3Ayrıca uygulanan aynı terapi metodu içinde bile her hastaya farklı doz, farklı uygulama, farklı teknikler gerekebilmektedir. Kimsenin terapi diğerine tam benzemez.manipulasyon

İşte bu yüzdendir ki manipülasyon terapi, konusunda uzman, bilgili ve bilinçli ellerle yapılmalı . Manipülasyon terapi bir başka özelliği ise, genellikle herhangi bir ilaç kullanmaya gerek duyulmamasıdır.

Ayrıca kişide bulunabilen yüksek tansiyon, kalp ve şeker hastalığı gibi, aletli fizik tedavilerin uygulanmasını etkileyebilen yada bazen engelleyebilen durumların manipülasyon terapi engellememesi de bir başka avantajdır.

Son olarak, bütün hastaların bilmesi gereken önemli bir konu; insan anatomisini ve fizyolojisini bilmeyen ehliyetsiz kişilere, bel ve boyun problemlerini çözmek için başvurmamaları gerektiğidir. Her hasta ve hastalık hekimce değerlendirilmeli, teşhis ve tedavi edilmelidir.